Termín: 13. 12. 2018
Místo: Jarní 52, Brno
Sociální ekonomika a asociální podnikání v legislativě EU
Ing. Milan Venclík, MBA shrnul zahraniční praxi v jednotlivých zemích, zhodnotil jednotlivé přístupy a legislativní zakotvení. Porovnal vývoje jednotlivých přístupů z historického pohledu. Vyzdvihl networking a tvorby komunity. Připomněl, že sdílená ekonomika je v zahraničí legislativně ukotvena. Představil projekt pro posílení IT dovedností u lidí, kteří s IT a novými technologiemi nevyrůstali.
Sociální inovace
Ing. Mirka Wildmannová, PhD., MBA představila cyklus strategie advocacy (úsilí o změny ve společnosti):
- Identifikace a analýza problému
- Nastavení vize a krátkodobých cílů
- Určení rozhodovacích orgánů
- Definice poselství a požadavků
- Nastavení časového plánu
- Vyhodnocení zdrojů
- Monitoring, evaluace a sdílení
Společenská odpovědnost komerční sféry a veřejné správy za podporu sociálního podnikání
Ing. Marek Juha představil rozdíl mezi sociální službou (neziskový sektor) a sociálním podnikáním (ziskový sektor). Ze zkušeností refereroval o chráněných dílnách, ke kterým je ovšem politická nevůle. Sociální podniky dotované z OPZ mají velkou úmrtnost. Podmínky proto nutí zájemce o sociální podnikání.
Obsah příspěvku:
- Národní legislativa – chybí
- Vytvoření podmínek pro úvěrování sociálních podniků (Česká spořitelna – Sociální bankovnictví, Komerční banka – respektuje výsledovky, další – https://www.youtube.com/watch?v=NLkG6EQMc3o – příklad dobré praxe)
- vytvoření nových vzdělávacích programů škol pro sociální podniky – chybí sociální pracovníci do sociálních podniků a peníze pro odborný personál
Finanční a jiné benefity pro zaměstnavatele OZP
Ing. Eva Juhová představila jednotlivé benefity od státu pro zaměstnavatele OZP. Nabídla též spolupráci při sestavení byznys plánu a rozjezdu sociálního podniku.
Vztah 4. technické revoluce a sociální ekonomiky
Florian Margan vysvětlil vztah mezi 4. generací a vývojem ekonomického světa. V současnosti jsme již v 5. technické revoluci, což přináší výzvy využití umělé inteligence k ekonomickému růstu. Existuje možnost zapojení techniky pro malé i střední podniky pro lepší udržitelnost a konkurenceschopnost.
Tento projekt je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu ANNO ČR – podpora nevládního sektoru v regionech Ministerstva pro místní rozvoj. Partnerem akce je Komora sociálních podniků a společensky odpovědných organizací.