Zastřešujeme nestátní neziskové organizace v České republice

Komentář Martiny Berdychové: Opět na špici Evropy!

Asociace nestátních neziskových organizací v ČR sleduje ekonomickou situaci u nás i v Evropě, protože i to velmi ovlivňuje podmínky pro občanskou společnost a činnost neziskovek.

Nepotěšilo nás, že pan premiér Andrej Babiš odmítl záměr EU pomoci nejpostiženějším zemím a loboval za zachování podpory zemím V4. Vzdělaný a kulturní národ by měl být také solidární. Jenže nyní vyšla data, o kterých nemá zřejmě pan Babiš a jeho ministryně financí Alena Schillerová ani tušení. Podle EUROSTATU je pokles české ekonomiky za období od vypuknutí pandemické krize více než 18%. Jsme na tom podobně jako například Itálie, kde byla koronavirová krize zvláště dramatická. Však na to naše vláda také s chutí a často poukazovala. Podle toho by nám totiž náležela masivní podpora právě z EU.

Takže jsme zase v něčem první, patříme do čela žebříčku propadů ekonomik v Evropě. Ví vůbec pan premiér a ministryně financí, že se míra ekonomického poklesu nehodnotí podle počtu zemřelých a nakažených, ale podle toho, jak na to doplatilo národní hospodářství? Jistě je ochrana zdraví obyvatel na 1. místě, proto jsme byli v rychlosti a míře restrikcí nejlepší ze všech. Jenže po všech těch brutálních zákazech měla následovat rychlá a vydatná podpora ekonomickým subjektům a ne tiskové konference plné slibů!

Pomalou a nedostatečnou pomoc těm, co byli nejvíc postiženi, provází vydatná nálož byrokracie. Úvěry, záruky a odklady plateb nejsou totéž, jako přímá pomoc. Vládou oblíbené a propagované dotace jsou tím nejpomalejším a nejkomplikovanějším nástrojem. Neziskovky by o tom mohly vyprávět! K neradostné situaci přispívá také chaos, účelové změny zákonů a nesoulad mezi členy vlády. Stačili jsme se tak prokličkovat do krize ne za 2 roky, jak neustále předhazuje ANO panu Kalouskovi (i tehdy vše schvalovala Sněmovna), ale za pouhé 2 měsíce! A to se hlavního propadu dočkáme až ve druhém pololetí, kdy na ekonomiku dopadnou povinnosti podnikatelů splácet, nedostatek kupní síly obyvatel v důsledku skokového nárůstu nezaměstnanosti a krachy mnoha firem, někde i celých odvětví.

Martina Berdychová, předsedkyně ANNO ČR

Sdílejte: