Zastřešujeme nestátní neziskové organizace v České republice

Důležité informace pro období koronavirové krize

Občané, neziskovky i podnikatelé jsou sice zaplaveni informacemi o průběhu epidemie Covid-19, ale téměř nikdo se v nich nevyzná. Jsou mnohdy nesrozumitelné a rozporuplné. Něco platí den a pak se to zase změní. Ministři mluví každý jinak. Opatření postrádají mnohdy logiku a musí být dodatečně opravována. Do toho jsou weby a sociální sítě doslova zaplaveny dalšími informacemi, z nichž jsou mnohé částečně, nebo zcela nepravdivé. Vrcholem ignorace běžných občanů bylo prohlášení ministra Prymuly, že vše důležité lze nalézt na jeho Twitteru. Tuto síť užívá v Česku zhruba 400 tisíc lidí z 10 milionů obyvatel. Kromě toho bychom se běžně měli řídit oficiálními sděleními vlády, nikoliv jednoho ministra. Tweet přece nelze zaměňovat s vládní vyhláškou či zákonem. Zásadně také chybí zdůvodnění všech těch omezení a relevantní běžně dostupné komplexní informace.

Jasnou a přehlednou komunikaci vlády s občany nahrazují různé nestátní subjekty, například kraje, obce, firmy  a neziskovky. ANNO ČR se proto rozhodlo zveřejňovat užitečné odkazy, aby našim členům, dalším neziskovkám i návštěvníkům našich profilů tuto komunikační džungli poněkud prosvětlilo.

Doporučujeme:

Covid Portál https://covid.gov.cz/

Aktuálně o koronaviru https://koronavirus.mzcr.cz/

Vývoj epidemiologické situace v ČR https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19?utm_source=general&utm_medium=widget&utm_campaign=covid-19

Podpora a úlevy pro podnikatele https://www.podb.cz/files/uploads/Podpora%20a%20%C3%BAlevy%20pro%20podnikatele-1.pdf

Program Antivirus – podpora zaměstnanosti https://www.mpsv.cz/web/cz/antivirus

https://www.khs (+zkratka kraje).cz

https://www.kr-(+zkratka kraje).cz

Další odkazy časem přidáme, i když věříme, že naši čtenáři jsou schopní najít si je sami. Sami jsme si ušili roušky, dobrovolníci se sami zorganizovali, teď se musíme sami vyznat i v tom informačním chaosu. Vláda zúžila své působení pouze na vyhlašování restrikcí, neumí ani vytvořit přehlednou webovou stránku, kde by občané našli vše, co se jich týká. Tweety pana plukovníka Prymuly to rozhodně nahradit nemohou!

Ing. Martina Berdychová, předsedkyně ANNO ČR

Sdílejte: