Zastřešujeme nestátní neziskové organizace v České republice

Česká asociace streetwork píše Heleně Válkové kvůli výrokům premiéra Andreje Babiše a KSČM

Vážená paní profesorko,

reaguji na Váš dopis neziskovým organizacím ze dne 26. 3. 2020, kde vyjadřujete poděkování za jejich profesionální práci a obrovské úsilí, ochotu a rychlost, s jakou přispívají k řešení krize v souvislosti s epidemií onemocnění COVID-19.

Vyzýváte neziskové organizace, aby se Vám ozvaly v případě, že by měly podnět nebo prosbu k věcem se současnou krizí související. Reaguji na tuto výzvu.

Prvním podnětem, se kterým se na Vás obracím, je včerejší výrok premiéra Ing. Babiše o tom, že postrádá pomoc neziskových organizací. Ty podle slov pana premiéra nepřicházejí s žádným konkrétním návrhem vládě, jak krizi řešit. Tento výrok je mimořádným způsobem mimo realitu a pro pracovníky a pracovnice neziskového sektoru dehonestující.

Druhým podnětem směrem k Vám je návrh zákona Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM), kterým je snaha omezit financování aktivit občanské společnosti, tedy spolků a jiných neziskových organizací (sněmovní tisk 792/0). Považujeme tento návrh nejen v současné situaci, kdy jsou neziskové organizace nepostradatelným článkem v řešení krize, za nehorázný a nebezpečný.

V návaznosti na výše zmíněné Vás žádáme, abyste se veřejně a otevřeně neziskového sektoru zastala stejně jako, abyste vystoupila proti návrhu KSČM. Dále Vás žádáme, abyste apelovala na Vládu ČR a na Ústřední krizový štáb, aby pravdivě informovali o nepostradatelnosti, úsilí a profesionalitě i ochotě neziskového sektoru při řešení současné krize a tuto práci veřejně na některém z briefingů, které se nyní pravidelně konají, ocenili. Pokud by tak neučinil žádný z členů vlády ani krizového štábu, žádáme Vás, abyste tak učinila veřejně sama.

Předem děkuji!
Mgr. Martina Zikmundová, ředitelka
Česká asociace streetwork, z.s.

verze PDF

Sdílejte: